Zapowiedzi

 

Na życie człowieka można spojrzeć niczym na tor przeszkód. Każdy bez wyjątku musi mierzyć się z mniejszymi lub większymi problemami. W ten sposób buduje się własną egzystencję, ale także kształtuje osobowość. Mikołaj Milcke w swojej debiutanckiej powieści pod tytułem Gej w wielkim mieście. Tom 1 przestawia losy człowieka, który staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Poza klasycznymi problemami okresu wchodzenia w dorosłe, samodzielne życie, musi zmierzyć się też z homoseksualną orientacją. Temat jest na czasie, zwłaszcza że ostatnio do debaty społecznej powróciła kwestia związków partnerskim. A tolerancja okazywana innym to kwestia dotycząca nie tylko mniejszości.

 

Wyrwać się z zaścianka

Wielu ludzi nie odnajduje się w małych społecznościach, dotyczy to zwłaszcza indywidualistów i osób wyróżniających się pod jakimś względem. W niewielkich miejscowościach cenione są tradycje i bycie takim, jak wszyscy dookoła. Jeżeli ktoś ceni sobie prywatność, też zapewne się tam nie odnajdzie. Współczesny świat pozwala na większą indywidualność, niestety przywilej ten wciąż dotyczy głównie dużych miast. Nie powinno zatem dziwić, że młodzi chętnie wyjeżdżają tam do pracy lub na studia. Tak uczynił też tytułowy Gej w wielkim mieście. Tom 1. Bohater bez żalu opuścił swój rodzinny dom, w którym i tak nie czuł się zbyt dobrze. Zamiast z rozrzewnieniem wspominać miejscowość, w której się wychował, postanowił z odwagą i optymizmem rozpocząć samodzielne życie w nowym miejscu. Jego losy to ucieleśnienie marzeń niejednego młodego czytelnika, który ma problemy z byciem jak inni. A tym samym czuje się źle w konformistycznym otoczeniu.

 

Być sobą

Książka Mikołaja Milcke zainteresuje ludzi w różnym wieku, w pierwszej kolejności skierowana jest jednak do młodych osób. To one wciąż szukają swojego miejsca na świecie, często zmagają się z kompleksami i dopiero kształtują swoją osobowość. Dzięki powieściom takim jak Gej w wielkim mieście. Tom 1 czytelnicy mogą skonfrontować się z własną seksualnością. A także w świeży sposób spojrzeć na siebie, jako kogoś:

– wartościowego,

– indywidualnego,

– mogącego być sobą.

Losy Geja w wielkim mieście pokazują, że konfrontacja marzeń z rzeczywistością bywa zaskakująca, niekiedy nawet brutalna. Jednocześnie wiele pozytywnych rzeczy czeka na człowieka w miejscach, po których nie spodziewał się niczego dobrego. Autor zwraca uwagę, że z tytułowym bohaterem może utożsamiać się każdy. Nie tylko homoseksualista, ale także osoba zagubiona i dopiero zaczynająca budowę samodzielnego życia. Książka wciąga, jest pouczająca i pokazuje oryginalne podejście do życia.

 

 

 

Autorzy

„Wyprzedaż snów” to debiutancka powieść Marzeny Rogalskiej, która ukazała się w 2016 roku. Książka opowiada historię Agaty, która po latach wraca do miasta, w którym spędziła najlepsze lata swojej młodości. Rogalska w swojej powieści pisze o sile przyjaźni, która wystawiona na wielką próbę jest w stanie sama się obronić, a jej członkowie zawalczyć o siebie nawzajem. „Wyprzedaż snów” to pozycja dla każdego, lekka i przyjemna lektura, którą czyta się jednym tchem.

O autorce

Marzena Rogalska urodziła się 13 kwietnia 1970 roku w Przasnyszu. Jest znana, jako dziennikarka telewizyjna i radiowa.Swoją karierę rozpoczęła w 1995 roku, jako prowadząca magazynu filmowego w krakowskim oddziale TVP. Współpracowała także z radiem RMF FM, prowadząc m.in. audycję „Na językach”. Obecnie jest związana z TVP2 i Radiem Złote Przeboje, współpracuje też z magazynem dla kobiet „Uroda życia”. Swoich sił próbowała również, jako aktorka i wokalistka. W 2016 roku miała swój debiut pisarski, wydając powieść pt. „Wyprzedaż snów”.

Kariera literacka

„Wyprzedaż snów” Marzeny Rogalskiej ukazała się w 2016 roku. Opowiada historię dziewczyny, która Przed ośmiu laty porzuciła dotychczasowe życie. Zostawiając wszystko – rodzinę, oddanych przyjaciół bez żadnego wyjaśnienia, spaliła za sobą wszystkie mosty. Teraz, nie mając niczego, żadnych pieniędzy, ani kontaktów, pragnie wrócić do poprzedniego życia i znowu być szczęśliwa. Doskonale wie, że nie pozostawiła po sobie niczego, co mogłoby tutaj na nią czekać. Nie liczy też na odnowienie starych znajomości, ani na jakąkolwiek pomoc ze strony dawnych przyjaciół. Czuje się winna tego, w jaki sposób odeszła przed laty bez słowa i jest jej teraz bardzo trudno wrócić. Okazuje się jednak, że siła przyjaźni jest większa, niż Agata mogłaby się spodziewać. Dziewczyna zaczyna rozumieć, jak wartościowych ludzi ma wokół siebie i za wszelką cenę pragnie im się odwdzięczyć za okazane wsparcie i pomoc. Powieść Marzeny Rogalskiej zyskała duże grono czytelników, co sprawiło, że autorka nie poprzestała na tej jednej pozycji. Wydawniczy sukces „Wyprzedaży snów” zachęcił Rogalską do napisania kolejnych części o perypetiach Agaty. Druga część powieści nosi tytuł „Gra w kolory” i ukazała się w lutym 2018 roku. Dziewczyna po raz kolejny zaczyna od początku, targana emocjami i wątpliwościami, próbuje wewnętrznie dojrzeć do poważnych decyzji, które będą miały wpływ na całe jej życie. W październiku, tego samego roku, ukazuje się kolejna część zatytułowana „Druga miłość”. Agata jest już na etapie, w którym uporała się z przeszłością, ustatkowała się, a jej życie zawodowe i prywatne w końcu przebiega stabilnie. Otacza się wspaniałymi ludźmi, jednak ciągle czegoś jej brakuje. Czy odnajdzie w końcu miłość, której pragnie?

Poza trzema napisanymi powieściami, Marzena Rogalska jest też współautorką książki „Być kobietą biznesu” oraz „Lato w Pensjonacie pod Bukami”.

 

 

 

Książki dla dzieci

Dzień Dziecka 2019 to wyjątkowa okazja, na którą czekają wszystkie maluchy tak jak i starsza młodzież. Warto sprawić swojej pociesze prezent, który nie tylko będzie miłym podarunkiem ale również wniesie coś wartościowego do jego życia. Takim upominkiem może być książka. Mnogość księgarni daje wiele możliwości. Jak jednak trafić w gusta dziecka?

Książki dla dzieci do trzech lat

Dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze czytać. Mimo tego, to doskonały pomysł na prezent dla tej grupy wiekowej. Od najmłodszych lat warto rozbudzać zainteresowanie literaturą. Rozwija się wyobraźnia i kreatywność. Ponadto ten podarunek może być również pomocny dla rodziców, gdyż czytanie przed snem wycisza i uspokaja maluchy. Istnieją również książeczki edukacyjne, dzięki którym dziecko poprzez dotyk i zabawę poznaje różne struktury.

– Seria Dobra Książeczka dla dzieci w wieku 2,5-3 lat, autorstwa Agnieszki Starok

– Seria Dotykamy Kolorów, wydawnictwa Yoyo Books

– Książeczka „Gdzie mieszkam”, marki Tiny Love

Książki dla dzieci od 3 do 7 lat

Każdy rodzic pragnie dbać o edukację swojej pociechy. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Umożliwiają to książki edukacyjne przeznaczone do poszczególnych grup wiekowych dzieci.  W łatwy i przyjemny sposób Twoje maleństwo nauczy się czytać i pisać a także będzie miało szansę popracować nad koordynacją swojej dłoni poprzez kolorowanie obrazków czy też rysowanie szlaczków. Nie można również zapominać o książkach rozrywkowych, które przyniosą wiele radości z ich czytania i oglądania stron z kolorowymi rycinami.

– Małe przedszkole. Książeczka edukacyjna dla 3-latka, Wydawnictwo Aksjomat

– Moje przedszkole. Książeczka edukacyjna dla 5-latka, Wydawnictwo Aksjomat

– Książeczka edukacyjna z naklejkami. Literki przedszkolaka od 5 lat, Wydawnictwo Aksjomat

– Czytam krok po kroku, autorstwa Agnieszki Bator

– Pierwsze czytanki. Wierszyki i opowiadania do nauki czytania, Wydawnictwo Aksjomat

Książki dla dzieci w wieku szkolnym

U dzieci w tym wieku warto zadbać o naukę nowych języków, które również poznają na lekcjach w szkole. Dobrym pomysłem jest więc książka w języku np. angielskim. Uczeń sam krok po kroku będzie musiał ją tłumaczyć dzięki czemu utrwali sobie już poznane słowa oraz nauczy się nowych. Ciekawą opcją mogą być również komiksy. Chłopcy chętnie poznają losy super-bohaterów widzianych na ekranach telewizorów.

– Angielski dla dzieci. Zdanie po zdaniu, autorstwa Marty Hałabis

– Bajki dla dzieci po polsku i po angielsku , Wydawnictwo Literat

– Strażnicy. Mistrzowie komiksu, wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o.

Książki dla nastolatków

Wiek nastoletni wiąże się z pierwszymi zauroczeniami. Dlatego też dziewczęta chętnie sięgną po książkę romantyczną. Warto też podarować dziecku lektury szkolne lub książki naukowe, dzięki którym Twoja pociechą będzie mogła zabłysnąć na lekcji dodatkową wiedzą.

– Nastolatka. Poradnik dla początkujących nastolatek, Wydawnictwo Zielona Sowa

– Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek, autorstwa Katarzyny Dębskiej

– Wielki Atlas Historyczny, Wydawnictwo Demart